mBlock Nedir?

mblock, mBlock Nedir?

Kurulumda bilinmesi gerekenler

Peki bu önemli bilgilerden sonra sizlere birde kurulumundan bahsetmek istiyorum. İlk önce mBlock‘un hali hazırda bulunduğu sitesine giriş yapmalısınız. Sonrasında çeşitli işletim sistemlerine göre ayrıldığı için kendi işletim sisteminizi seçip indirmeniz gerekiyor. Şuan için karşımıza mBlock3 ve mBlock5 adında 2 farklı versiyon çıkıyor. Bu versiyonlardan mBlock5 hali hazırda geliştirilmeye devam ediyor. Bunun anlamı ise halen tam kararlı sürüme geçmemiştir. Peki mBlock3’den bahsetmek gerekirse o versiyonda halen geliştirilmeye devam ediyor. İkisi arasında bazı temel farklılıklar var ve Ben mBlock 3 versiyonunu kullanmaya devam ediyorum. Bunun temel sebeplerinden birisi mBlock3 versiyonunun yıllardır geliştiriliyor olması ve bize ideal bir kodlama arayüzü sunuyor olması. Buna ek olarak da kendi geliştirdiğimiz eklentileri rahatlıkla bu versiyona ekleyebiliyoruz.

mblock, mBlock Nedir?
mblock, mBlock Nedir?

Şimdi öncelikle belirtmek istiyorum ki bu uygulama iki farklı çalışma imkanı sunuyor bize. Bu çalışmalardan ilki tabi ki de interaktiif uygulama ikincisi ise offline(çevrimdışı) uygulama dediğimiz iki farklı çalışma imkanımız var. Arduino kartlarımızda çalışırken biz uygulamalarımızı bilgisayar ortamında etkileşimli bir şekilde kullanıcı ile veri alışverişi açısından kullandığımız moda interaktif mod denir. Ve bu moddayken uygulamayı açtığımızda karşımıza sahne çıkıyor. Ve sahne olarak adlandırdığımız kısımda panda dediğimiz veya farklı karakterler bulunmaktadır. Bu uygulama onları kullanarak arduino kartına bağlamış olduğumuz sensörleri, motorları, buzzerı kontrol etme imkanı sunmaktadır. Ancak bu modda çalışırken Arduino kartımızı usb ile bağlamamız gerekmektedir. Buda bizim işlem alanımızı biraz kısıtlamaktadır. Örnek vermek gerekirse çizgi izleyen veya bir sumo robotu yaptığımızda kartımız ile bilgisayar arasında bir bağlantı bulunmamalıdır. Diğer çevrimdışı modda ise ilk olarak uygulamalarımızı hazırladıktan sonra Arduino kartımızın program belleğine yüklüyoruz. Ve çalışması için bilgisayara bağlı olmasına gerek kalmıyor. Tabi ki de eğer veri ekleme çıkarma yapmak istiyorsanız tekrardan bağlantıyı kurup istediğiniz gibi işlem yapabilirsiniz. İnteraktif modda ise tahmin ettiğiniz gibi Arduino kartı sadece bilgisayardan alınan verilere anlık olarak cevap veriyor. Yani interaktif modda bilgisayardan herhangi bir kod yazdığınızda bu Arduino kartının direkt olarak belleğine yüklenmiyor.

mBlock Arayüz Tanıtımı

Peki mBlock yazımıza önemli bir giriş yaptık. Hatta nasıl kurulucağından ve mBlock’un versiyonlarından bahsettik. Ve tahmin ettiğimiz gibi bu konulardan sonra sizinle birlike bir başka önemli kısım olan arayüzü ele almak istiyorum. Gelin bu kısmı biraz daha detaylı inceliyelim. Öncelikle ilk olarak uygulamaya girdiğinizde girmemiz gereken sekme lisan sekmesidir. Bu programın dilini istediğiniz gibi her zaman değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak da yazıların puntolarıyla oynayabilirsiniz.

mblock, mBlock Nedir?
İnteraktif Mod

Ardından karşımızda önceden de bahsetmiş olduğumuz sahne, panda, kod bloklarından örnekler görüyoruz. Bu sahnede ki panda sayesinde Arduino kartına yazdığınız yazılımın karşılığı görüyoruz. Daha detaylı incelemek için sol üst köşede olan untitled yazısının sol kısmındaki mavi dikdörtgene basarak büyütebilirsiniz. Sahnenin alt kısmından kuklalar mevcut buradan ekleyip çıkartabiliyoruz. Dekor kısmından ise sahnemizin arka planını istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Diğer önemli kısım ise diziler bölümüdür. Burada ki diziler 10 adet kategori içermektedir. Bu kategorilere göre blok kodlarımızı kullanarak bir bütün oluşturuyoruz. Ve kodumuzu yazdıktan sonra en son olarak yeşil bayrağa tıklıyoruz. Bu sayede kodumuz çalıştırıyoruz ve kırmızı bayrakla da durduruyoruz.

Uzantı bölümünden önceden de bahsettiğimiz gibi eklediğiniz veya hazırda olan uzantıları ekleyip çıkartabiliyorsunuz. Bu da tabi ki de çalışan kişiye çok fazla imkan veriyor. Kartlar kısmından mBlock uygulamasının uyumlu olduğu kartlardan hangisini kullanıyorsanız onu seçiyorsunuz. Veya bu MakeBlock’un robotlarıda olabilir. Sonrasında bağlan kısmı da yine çok önem arz etmektedir. Nedeni ise buradan ilk olarak bilgisayarınıza arduino sürücüsünü indiriyorsunuz ki bu çok önemli bunu sakın unutmayın!! Ardından bilgisayarla kartınız arasındaki bağlantıyı kurabilirsiniz. Ekstra olarak eğer MakeBlock robot kiti kullanıyorsanız kitinizin bir ağa bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Ekstradan bluetooth ayarlarını yapmanızı sağlar. Düzenle kısmında Arduino kipi kısımından da uygulamanızın modunu değiştirebilirsiniz, sahne boyutu ile oynayabilirsiniz. Tabi ki uygulamaya girdiğinizde hangi modda olduğunuzu anlamak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey sahneye bakmak. Eğer sahne gözüküyor ise interaktif moddasınızdır. Son olarak eklemek istediğim ise kodlarla ilgili olucak. Tamam bu programın amacı kolayca kod yazmak, süreci kolaylaştırmak ama yinede program üzerinden kodla oynamak isterseniz offline moda giriniz. Oradan da sağ üst köşede yazan Arduino BGO’yla düzenle’ye tıklayın. Böyle yaptığınız taktirde her türlü kodlarla oynayabilirsiniz. Hatta isterseniz kodu baştan sona siz yazabilirsiniz. Sadece isteyin, çalışın ve yapın…

 

mblock, mBlock Nedir?
Offline Mod