3D KALEM İLE 2D VE 3D ÇALIŞMALAR

  • Instructor: MEHMET KIVRAK
  • Lectures: 9
  • Quizzes: 1
  • Students: 262
  • Duration: 10 weeks
Categories:

3D Kalem (3 Boyutlu Yazıcı Kalemi) Nedir?

3D Kalemi kısaca tanımlamamız gerekirse elde kullanılan bir 3D yazıcı diyebiliriz. 3D yazıcıdan farklı olarak bilgisayarda tasarlanmış bir çizim olmadan 3D kalemi elimizle kontrol edebiliyoruz. 3D yazıcıda motorların yaptığı X,Y,Z eksenlerindeki hareketleri kendimiz yapıyor ve oluşan katmanlardan bir model elde ediyoruz.

3D Pen, bir güç kaynağına bağlı olarak çalışır. 3D yazıcı kalemi güç kaynağına bağladıktan sonra sıcaklığı artmaya başlar. Tıpkı bir 3D yazıcıda olduğu gibi içine yerleştirdiğimiz filament, ısınan extruder bölgesinde eritilerek geçer. Bu geçme işlemini kalemde yer alan bir tuş ile kontrol ediyoruz.

Filamentler PLA ve PLA+ hammadde olduklarından dolayı belirli bir sıcaklıktan sonra akışkanlık kazanmaktadır. Bunun yanı sıra her 3D kalemin de bulunabildiği sıcaklık değerleri değişmekte. Aldığınız bir 3D kalem 80-210 derece değerlerinde çalışabiliyorken başka bir 3D kalem 80-160 derece sıcaklıklarda çalışabilir.

3D Kalemlerde hız seçenekleri de mevcut. Bazı 3D kalemlerde baskı hızını ayarlamanız mümkün değilken bazılarında ise normal hızın dışında “hızlı” modu da bulunmaktadır.

3D Kalem ile Neler Yapılabilir?

3D Kalem ile günlük kullandığınız eşyaları süsleyebilir, ince bir işçilik ile el yapımı bir 3D yapı oluşturabilirsiniz. 3D kalemi ev dekorasyonunda veya projelerinizde de kullanabilirsiniz. 3D yazıcıdan aldığınız bir baskıda hata veya deformasyon gibi durumlarda 3D kalem ile üzerinden geçerek baskıyı onarmanız da mümkün. 3 boyutlu tasarımlarınızı bir kağıda çizmek yerine 3D kalem ile de oluşturabilirsiniz. Gerisi artık hayal gücünüze kalmış ?

3D Yazıcı Kalem için Kalıplar

3D Kalemim var ama nasıl kullanmaya başlayabilirim? diyorsanız cevabı burada ! Hem 3D Kalem kullanımına kolay alışabilmek için hem de güzel tasarımları daha kolay bir şekilde çizebilmemiz için bazı hazır kalıplar vardır. Bu kalıplar ile hem el yatkınlığınızı geliştirebilirsiniz hem de kendi süslerinizi üretebilirsiniz. Derslerimizde bu kalıpları bulabilirsiniz.

3d kalem çalışmaları ile ilgili görsel sonucu

 

  • DERS ETKİNLİKLERİ 0/4

  • PROJE VE EV ETKİNLİKLERİ 0/5

  • KURS BİTİRME SINAVI 0/1

There is no review for this course

Price

2019-2020

Rating

Not enough ratings to display